Mainframe Awards 2020 is Back!

By Mainframe
 
MainframeAwards2020_WebsiteHeaderRevised

 

 

 

 

 

 

Mainframe Awards 2020 is back...We are excited to announce that the Mainframe Awards 2020 is back!

We were due to host the awards in April this year but we had to make the sad decision to postpone them as the world went a little strange and we found ourselves in a national lockdown. So we put them on hold until we felt it was the right moment to do them again.

Like most face to face events and awards this year, they have all had to adapt, be innovative and still think about the audience at the heart of it and the Mainframe Awards 2020 will be no different.

The Mainframe Awards are in their third year and are an opportunity to highlight and celebrate the talented creatives in Derby and Derbyshire, so we hope that you will save the date and be able to join us for the a virtual 2020 awards night plus the virtual launch of the 2021 awards.

The awards will be hosted live in QUAD and by QUAD’S CEO, Adam Buss and The Mainframe Team Charlene Sharp and Hana York, joined virtually by those shortlisted, our judges and the Mainframe Community.

The details are:

Date: Monday 30th November 2020

Time: 7.30pm

Where: From the comfort of your own home

 

The Mainframe Awards 2020 – Shortlist, Award Categories and Judges

Award: Putting Derby/Derbyshire on the Map

Judge: Simon Kirk – Marketing Derby

Shortlist:

Sarah Lay – Reckless Yes

Karl Shaw – Mr Shaw Limited

Keith Cox – Bloc Digital

 

Award: Creativity for Good

Judge: Simon Carnall – Derby County Community Trust

Shortlist:

Jen Sumner – Hubbub Theatre

Jess Boyle – Deda

Jane Hardstaff – Common Threads

 

Award: Family Participation

Judge: Anna Dever – The Albany

Shortlist:

Sarah Bulmer – Derby Days Out

Grace Osbourne – Deda

Katie Lavis – Little Start Gift Cards

 

Award: Emerging Digital/Creative Star (Under 25)

Judge: Julie Shepherd – BBC Radio 1/1Xtra

Shortlist:

Molly Sneath: Repeat Digital (nominated by Freddy Heppell)

Jack Griffiths: Derby County Community Trust (nominated by Megan Patrick)

Jessica Frearson: Future Proof Films (nominated by Rob Dawes)

 

Award: Best Digital/Creative Start Up

Judge: Michael Weedon – Retail & High Street Policy Unit / Federation of Small Business

Shortlist:

Claire Zwozny-Bestwick – CRZyBest

Mark Averill/Ash Stanley – Av It Media

Erica Horne – Cad For Fashion

 

Award: Best Digital or Creative Upscaler

Judge: Vanessa Simpson – Derby College

Shortlist:

Liam Nelson/Rob Twells – Frogspark

Keith Cox – Bloc Digital

Joe Brammer – Bulkhead Interactive

 

Award: Make & Trade

Judge: Annabel Franks – Cathedral Quarter Board Member

Shortlist:

Kirstie Adamson – Kirstie Adamson Art

Paul Adamson – Paul Adamson Woodland Craft

Aaron Gent – Aroment

 

Award: Digital Disruptor

Judge: Tiina Hill

Shortlist:

Louise West: Louise West Lace Design

Holly Daulby – Honest Communications

Phil Barley – Theatre Digs Booker

 

Award: Mainframe Unsung Hero

Judge: Brian Martin Walsh OBE – Chair, QUAD

Shortlist:

Kamran Hussain: Repeat Digital (nominated by Molly Sneath, Repeat Digital)

Amy Jowett: Repeat Digital (nominated by Molly Sneath, Repeat Digital)

Chris Wright: Silver Birch Creative (nominated by Seleena Creedon, Silver Birch Creative)

 

Award: Digital/Creative Ambassador of the Year

Judge: Public Vote

Shortlist:

Tim Elliott: BRAVE: Creative Leadership

John Whall: QUAD

Joe Brammer: Bulkhead Interactive

2019 Awards Group Slow Mo Pic

Details of how to virtually join us on the night will be released shortly - in the meantime save the date!